Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Telefon znad Lednicy

Ojciec Jan Góra zaprasza młodzież nad brzegi jeziora Lednica na XI Ogólnopolski Apel Tysiąclecia. Odbędzie się on w sobotę 2 czerwca 2007 r.

Ojciec Jan Góra zaprasza młodzież nad brzegi jeziora Lednica na XI Ogólnopolski Apel Tysiąclecia. Odbędzie się on w sobotę 2 czerwca 2007 r. W tym roku patronował mu będzie św. Jacek. „Gość Niedzielny” towarzyszy przygotowaniom do tego wydarzenia. Od czasu do czasu będziemy dzwonić nad Lednicę, by dowiedzieć się o szczegółach spotkania. Dziś pierwszy telefon.

Jakie jest przesłanie spotkania?
– W tym roku przypada 750. rocznica śmierci św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina, który zaangażował się w dzieło nowej ewangelizacji na terenie Polski i ościennych krajów słowiańskich. Do dziś to symbol gotowości do głoszenia słowa Bożego. Chcemy, żeby podczas tegorocznej Lednicy młodzi wypowiedzieli słowa „Poślij mnie”, z którymi św. Jacek zwrócił się do św. Dominika, przyjmując z jego rąk habit. „Poślij mnie” – to właśnie przesłanie spotkania.

Czym św. Jacek może imponować młodym?
– Przede wszystkim odwagą i odpowiedzialnością. Uświadamia też, że każdy ma w życiu jakąś misję. Jan Paweł II powiedział, że „nie żyje się, nie umiera i nie kocha na próbę”. Każdy musi być świadomy swojego życia i brać za nie odpowiedzialność. Nie można oglądać się na drugich – to my musimy działać i starać się być światłem. Św. Jacek uczy nas, że nie ma co zwalać obowiązków na „innych”. Do nas samych należy wykonanie zadań, zarówno tych drobnych życia codziennego, jak i tych, do których wzywa nas Chrystus.

Jaki będzie gwóźdź programu tegorocznej Lednicy?
– Jednym z głównych punktów programu będzie misterium o św. Jacku, które przybliży uczestnikom spotkania jego życie. Drugim bardzo ważnym momentem będzie nabożeństwo „Poślij mnie!”, w którym przewodnią rolę odegra „chusteczka Jana Pawła II”. Każdy uczestnik otrzyma ją w recepcji. Pod koniec pontyfikatu Jan Paweł II stale trzymał w dłoni lub na kolanach chusteczkę. Dla nas to symbol przezwyciężenia cierpienia i słabości. Na Polach Lednickich każdy młody człowiek biorąc tę chusteczkę do ręki, usłyszy wezwanie:

Otrzyj czoło i zacznij myśleć na nowo,
Przetrzyj oczy i zobacz świat na nowo,
Wytrzyj nos i zaczerpnij świeżego powietrza,
Wytrzyj usta i zacznij używać nowego języka,
Otrzyj twarz i zostań nowym człowiekiem.
Zacznij życie na nowo!

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych